היתרונות הייחודיים של אבן ירושלמית

אבן ירושלמית

אנשים רבים יודעים שאבן ירושלמית היא סוג של אבן, אך אינם יודעים אילו סוגי אבנים נכללים במשפחה הרחבה הזו.
אבן ירושלמית אינה סוג אחד של אבן. הוא כולל סוגים רבים של אבנים כמו סיגלית אפריקאית, אמטיסט, אבן דם ועוד.

אבן ירושלמית הנקראת גם אבן ירושלים, היא סוג של אבן גיר מטמורפי שנחצבה באזור ירושלים. סלע אבן מיוחד שעבר תהליך של חום ולחץ עזים.
תהליך זה של מטמורפיזם העניק לו איכויות רבות שהופכות אותו לחומר בנייה אטרקטיבי, כמו קיימות, עמידות, צדדיות ואיטום אש.

לאבן ירושלמית צבע, מרקם ודוגמא ייחודיים שהופכים אותה לחומר בנייה אטרקטיבי. לכן הוא משמשת לעתים קרובות ליצירת פסלים, מבנים וחפצים אחרים עם עיצובים מורכבים. האבן שימשה לראשונה את הערבים לבניית כיפת הסלע המפורסמת שלהם בירושלים.

למבנים שנבנו מאבן ירושלמית יש קסם מסוים – קסם של אלפי שנות היסטוריה.

מהם הסוגים השונים של אבן ירושלמית?

בעוד לאבן הירושלמית יש גוונים ומרקמים שונים, ישנם שלושה סוגים מרכזיים המאפיינים אותה: קלקרניט, אבן גיר, ואבן גיר אולטית.

קלקרניט הוא סוג של אבן גיר שנחצבה בירושלים או בסמוך לה ומשמשת במשך מאות שנים כאבן הבנייה למגורים ומקדשים וכן לבניית הכותל המערבי וכיפת הסלע.

אבן גיר אוליטית היא סלע משקע שניתן למצוא ברמת הגולן, הנמצאת על הגבול בין סוריה לישראל. הוא לוקח את שמו מצורתו הכדורית הביצית, שנראית כמו ביצה.

אבן גיר היא סלע משקע הנוצר מהצטברות של שברי שלד או חומר אורגני. באבן גיר יש רמה גבוהה של סידן פחמתי אך לא כמו קלקרניט. ניתן למצוא אבן גיר במורדות המערביים של הר הצופים בירושלים.

חיפוי מבנים עם אבן ירושלמית מודרנית

אבן ירושלמית היא סוג של אבן גיר שנחצבת בירושלים. היא נחצבה לראשונה בשנות ה-1800 ושימשה רבות לבניית מבנים בירושלים או כיסוי מבנים כמו כיפת הסלע ומסגד אל-אקצא. אבן הגיר משמשת בדרך כלל בבנייה כחומר בניין והיא שימשה כטיט, טיח או טיח. הוא משמש גם לייצור מלט.

האבן עמידה, ולכן היא הייתה בחירה פופולרית עבור מבנים חשופים לפגעי מזג האוויר. מבנים רבים בירושלים והסביבה נבנו מאבן ירושלמית.

כמה דוגמאות לכך כוללות את הכותל המערבי, קבר רחל והכנסייה הבפטיסטית בבית לחם המוגנים כולם תחת מעמד אונסק"ו .

יתרונות השימוש באפשרויות חיפוי ובנייה מאבן ירושלים

חיפוי אבן ירושלמית הוא סוג של אבן טבעית שנמצאת בשימוש כבר מאות שנים. זהו חומר רב תכליתי שניתן להשתמש בו למטרות פנים וחוץ.

היתרונות בשימוש באבני ירושלים כוללים:

  • עמידות – אבנים ירושלמיות עמידות במיוחד ויכולות להחזיק מעמד עשרות שנים
  • קל לטפל – אבנים ירושלמיות אינן דורשות תחזוקה או טיפול מיוחד
  • רבגוניות – ניתן להשתמש באבנים ירושלמיות גם ביישומים פנימיים וגם בחוץ
  • עלות נמוכה – מחיר חיפוי אבן ירושלמי נמוך בהשוואה לשאר סוגי האבן הטבעית

איך בוחרים סוג מתאים של אבן ירושלמית?

אבן ירושלמיתלאבן ירושלמית יש היסטוריה ארוכה. היא שימשה במשך אלפי שנים לבנייה ולקישוט.

כיום, חלק מהאבנים עוברות עיבוד וחיתוך לפני יציאתן לשוק למטרת חיפוי או ריצוף חוץ ופנים. ישנם סוגים רבים זמינים, כך שיכול להיות קשה לבחור את הסוג המתאים ביותר, ולכן כדאי לדעת ולהתמקד בשלושה סוגים עיקריים שהם חתוך, כתוש וטבעי.

אבנים חתוכות הן הבחירה הפופולרית ביותר מכיוון שהן נראות כמו לוחות יפים עם משטח חלק וקצה שטוח בצד אחד.
אבנים מרוסקות עשויות מאבן גיר שנכתשה לחתיכות קטנות לפני הפיכתה לתערובת בטון או טיט.
אבנים טבעיות לא נחתכו או מעובדות בשום צורה אבל הן נחשפו לפגעי מזג האוויר במשך אלפי שנים מה שגורם להן להיראות מעוותות ומיושנות.

האבן הירושלמית בעידן המודרני

האבן הירושלמית עברה מהפך מאבן ששימשה לבנייה והפכה בעידן המודרני לאבן חיפוי מהממת ביופיה עם אפשרויות רבות ומגוונות לעיבוד טכני.

אבן ירושלים היא אבן ייחודית אשר עברה מהפך בעידן המודרני. האבן שימשה באופן מסורתי לבנייה, אך עם הטרנדים של הנוף האדריכלי של ימינו, היא יכולה לשמש כחיפוי אבן טבעית למבנים בפנים וגם בחוץ.

לאבן הירושלמית אפשרויות רבות ושונות לעיבוד טכני ומעניקה ערך אסתטי שלא ניתן למצוא באף אבן טבעית אחרת. למשל, אפשר להפוך את האבן לחלקה מאוד ומבריקה או מחוספסת יותר למראה כפרי יותר. בנוסף, אבן ירושלמית אינה מוגבלת רק לעיצוב פנים ויכולה לשמש גם ביישומים חיצוניים כמו חזיתות, ריצוף וקירות.

תוכן עניינים

להזמנת אבן או שיש
לפרוייקט בנייה

התקשרו 04-652-3911
או השאירו פרטים ונחזור אליכם